OKNO NA ŚWIAT

Kraj Mauritius

Stolica: Port Louis
Powierzchnia: 2045 km²
Ludność: 1 356 tys.
Waluta: Rupia maurytyjska (MUR) 1 rupia = 100 centów
Napięcie: 220V
Język: angielski, francuski
Wiza: wiza nie jest wymagana
Flaga: flaga

Południowy Mauritius

Dzika przyroda parku Black River Gorges, sporty ekstremalne i lokalna kuchnia.

Informacje ogólne

Najważniejszym miastem Południowego Mauritiusu jest Curepipe znane z pobliskiego wygasłego krateru wulkanicznego Trou aux Cerfs, deszczowej aury i licznych sklepów. Stolica regionu uchodzi także za centrum biznesowe, które stale się rozwija i dysponuje ofertą kulturalną. Curepipe usytuowane jest najwyżej na wyspie, dlatego latem panuje tam przyjemny chłód. W mieście znajduje się największy na wyspie stadion oraz ośrodek przetwórstwa herbaty. Uwagę przyciągają pamiętające czasy kolonialne białe rezydencje pokryte dachówką, a także liczne sklepy oferujące towary między innymi z Chin.

Mauritius jest państwem wyspiarskim położonym w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego i stanowi część archipelagu Maskarenów. Do Mauritiusa położonego około 900 km na wschód od Madagaskaru należy także wyspa Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspa Apalega. Około 180 km na południowy zachód położona jest wyspa Reunion. Archipelag powstał miliony lat temu na skutek podwodnych erupcji wulkanicznych. Sama wyspa ma kształt owalu o powierzchni 1865 km² i linii brzegowej długości 161 km. Najwyższym wzniesieniem jest Piton de la Petite Riviere Noire osiągający wysokość 826 m n.p.m. Środek wyspy zajmuje płaskowyż delikatnie opadający ku północy i przechodzący w nadmorską równinę. Na południowej i zachodniej części dominują natomiast strome urwiska, klify oraz wąski pas wybrzeża.

Historia Mauritiusa sięga 1505 roku, kiedy jako pierwsi pojawili się Portugalczycy i rozpoczęła się era kolonizacji. Po przybyciu Holendrów w 1638 roku nadano wyspie nazwę na cześć księcia Maurycego Orańskiego, którą sto lat później Francuzi zmienili na Ile de France. Nazwa Mauritius powróciła wraz z brytyjskim panowaniem w 1810 roku. W tym okresie Anglicy sprowadzili robotników z Indii, których wielopokoleniowe rodziny żyją na wyspie do dziś.

Kuchnia

Kuchnia na Mauritiusie jest bogata i różnorodna jak historia kolonialnych wpływów. Od kompozycji indyjskich przypraw po świeże składniki przygotowane w chińskim stylu. Codziennym pożywieniem jest ryż i makaron, chociaż zwyczajowo Francuzi zaczynają dzień od cafe au lait i crossainty, a Hindusi od cienkich naleśników chapatti. Na lunch często jada się pikantne owoce morza i niekiedy pije chłodne piwo. Najważniejszy jest jednak obiad spożywany najczęściej w gronie rodzinnym. Zgodnie z kulinarną historią kolonizacji wyspy Francuzi pozostawili aromatyczne desery i chrupiące bagietki, Holendrzy dziczyznę, a Hindusi aromat curry i ostrego chili. Kreolska kuchnia natomiast obfituje w potrawy z ryb, owoce morza, warzywne sosy, świeże bakłażany czy ryż z dodatkiem szafranu. W restauracjach do przystawek dodawany jest lokalny specjał, czyli rdzeń palmy.

W odmianie chińskiej i francuskiej dużą popularnością cieszy się mięso, na talerzach ląduje dziczyzna, a kreolskie kiełbaski można dostać wszędzie. Jako że Mauritius jest wyspą, nie brakuje ryb, małży, krewetek, homarów i kalmarów. W restauracjach pod wieloma postaciami podaje się ośmiornicę, natomiast najczęściej spotykanym daniem ulicznym są chińskie kluski na parze boulettes dhal puri z soczewicy. Koniecznie trzeba spróbować orzeźwiającej w upalne dni herbaty Bois Cheri oraz jogurtowego napoju lassi.

biriani – ryż curry
bouillabaisse – zupa rybna z połączenia ryb, krewetek, aromatycznych przypraw i pomidorów
farattas – naleśniki z mąki
bouletts – chińskie kluski na parze
gateaux piments – ciasteczka chilli
dhal puris - naleśniki z soczewicy
char siu – grillowana wieprzowina

Dań wegetariańskich najlepiej szukać w restauracjach hinduskich, gdzie najłatwiej dostać warzywne curry – carri de legumes. Doskonałym daniem indyjskim jest kofta z białego sera, ziemniaków, pomidorów i fasoli z domieszką kolendry, kminku oraz chili. Smaczne są także pierożki nadziewane warzywami z ostrym lub słodkim sosem – samosas.

Z racji tego, że Mauretańczycy uwielbiają porę koktajlową chętnie pijają poncze i koktajle owocowe przygotowywane na bazie rumu, który zresztą jest napojem narodowym. Preferowana jest także whiskey jako pamiątka po 150-letniej dominacji brytyjskich rządów. Ponadto pija się piwo Phoenix z wieloletnią tradycją ważenie oraz Blue Marlin.

Warto pamiętać, że dosyć wyraźny jest podział na restauracje dla turystów i dla miejscowych. Najlepiej jednak zapoznać się z kulturą gastronomiczną Mauritiusa u prywatnych gospodarzy na tzw. tables d'hote, gdy posiłki składające się z tradycyjnych potraw spożywa się z całą rodziną. Dużą popularnością cieszą się także rozmaite przekąski sprzedawane na każdym przystanku autobusowym i miejskich placach. Tanie przysmaki pochodzą najczęściej z Indii, Chin i Francji.

Obyczaje

W porównaniu z innymi krajami Mauritius jest przykładem harmonii, pomimo obecności różnic kulturowych. Jest to stosunkowo młode państwo z niejednolitą populacją i silnym poczuciem jedności narodowej. Jedną z sił łączących mieszkańców wyspy jest język kreolski, w którym mówią praktycznie wszyscy mieszkańcy. Główną jednostką społeczną jest rodzina wielopokoleniowa, którą często można spotkać na niedzielnym pikniku. Na społeczeństwo Mauritiusa składają się Hindusi, Kreole – potomkowie afrykańskich niewolników, Chińczycy oraz mniejszość francuska związana z XVIII-wiecznym osadnictwem. Główną religią jest hinduizm, niemniej kościoły, meczety i świątynie hinduistyczne w wielu miejscach stoją obok siebie. Obecność hindusów na wyspie zaznaczona jest licznymi festiwalami, miejscami kultu oraz organizacjami o charakterze  religijno-społecznym. Rozpoznawalnym hinduskim znakiem jest przykładowo „tika”, czyli mała czerwona kropka na czole oznaczająca zamężną kobietę. Natomiast mężczyźni bardzo często noszą hinduskie stroje „dhoti”, czyli spinany w pasie materiał. Szczególnie podczas wesel i świąt religijnych można podziwiać prawdziwy festiwal kolorów. Obok hinduizmu występują także chrześcijaństwo, judaizm i islam, więc praktycznie w każdym miejscu można spotkać rozmaite grupy etniczne i językowe.

Ważną grupą społeczną są Kreole charakteryzujący się brunatnym odcieniem skóry. Znani są z tego, że udzielają się w życiu politycznym kraju oraz wydarzeniach religijnych związanych głównie z kościołem katolickim. Duży procent społeczeństwa stanowią także Chińczycy, którzy podobnie jak pozostali mieszkańcy Mauritiusa łączą się w klany.

Bogactwo kreolskiej kultury objawia się między innymi w muzyce, która nazywa się „sega” i jest pełną energii mieszanką dźwięków oraz tańca wymyślonego przez afrykańskich niewolników. Wyspiarzy charakteryzuje także zamiłowanie do handlu, a tym samym do targowania się. Handel uliczny kwitnie, dlatego codziennością jest targowanie się oraz zachęcanie do robienia zakupów na straganach z różnościami.

Wśród zasad, których należy przestrzegać jest  ubiór – strój kąpielowy poza plażą może być uznany za niestosowny, a opalanie topless jest zabronione przynajmniej na plażach publicznych. Świątyń i meczetów nie należy zwiedzać w krótkiej spódniczce i powinno się mieć przykryte ramiona. W niektórych świątyniach hinduistycznych należy przed wejściem zdjąć skórzane rzeczy takie jak pasek czy torebka oraz trzeba zakryć głowę chustą lub szalem. W świątyniach obowiązuje zakaz fotografowania, a także dotykania rzeźb i posągów bóstw. Dawanie napiwków nie jest wymagane, niemniej niektóre luksusowe hotele i restauracje doliczają 10-15% do rachunków w ramach opłaty za usługę.

Aktywny wypoczynek

Aktywnie warto spędzić czas w parku narodowym Black River Gorges. Na turystów czeka tam mnóstwo szlaków pieszych, a lokalne agencje turystyczne organizują wspinaczkę, zjazdy na linie i kanioning. Najlepszym punktem startowym jest Petrin. Trasy wiją się po dżungli, zahaczają o punkty widokowe, wzgórza i wąwozy, a następnie biegną przez las tropikalny do punktów informacyjnych.

Wycieczki Fakultatywne

Krater Trou aux Cerfs – dobrym kierunkiem krótkiej wycieczki jest krater wygasłego wulkanu znajdujący się około 1 km od centrum Curepipe. Jego wnętrze jest zalesione, a na krawędziach można spotkać wielu spacerowiczów. Z krawędzi krateru doskonale widać rozległy płaskowyż i odległe góry często spowite porannymi mgłami.

Grand Bassin – wyjątkowe miejsce na Mauritiusie związane z legendą o Śiwie i jego żonie Parwati, którzy wspólnie okrążyli ziemię na pojeździe z kwiatów i osiedli na szmaragdowej wyspie pośrodku oceanu. Śiwa na głowie miał nosić rzekę Ganges, z której spadło kilka kropel wody do wyspiarskiego krateru i utworzyło w ten sposób magiczne jezioro. Legendarnym kraterem jest Grand Bassin słynący jako miejsce pielgrzymek mieszkańców wyspy. Największe hinduistyczne święto Mahaśiwaratri obchodzone jest przez trzy dni w lutym lub w marcu. Turyści mogą zobaczyć wiernych składających ofiary z zjedzenia i kwiatów oraz palących rozmaite kadzidła.

Black River Gorges National Park – dziki obszar wzgórz i lasów pokrywający część Południowego Mauritiusa stanowi najbardziej spektakularny zakątek wyspy i jest obowiązkowym celem wycieczki. Mieszka tam mnóstwo unikalnych gatunków zwierząt, a naukowcy odkryli setki gatunków wyjątkowych roślin. Na terenie parku wyznaczono szlaki spacerowe, natomiast lokalne agencje turystyczne organizują wspinaczkę, zjazdy na linie i kanioning.

La Vallee des Couleurs
– niewielki rezerwat ze szlakiem pieszym poprowadzonym wśród tropikalnych kwiatów i tryskających wodospadów. Po drodze można zobaczyć także żółwie i dzikie ptactwo.

Bois Cheri Tea Plantation
– interesująca plantacja położona wśród trzcinowych pól, na której zwiedzający mogą poznać tajniki produkcji herbaty oraz historię wyspy przygotowaną pod kątem lokalnych produktów.

La Route du The – specjalny szlak przygotowany dla turystów, którzy chcą poznać historię wyspy i aktywnie spędzić wolny czas. Trasa prowadzi przez kolonialne posiadłości, gdzie urządzono lokalne muzeum, bujne ogrody i destylację rumu. Podczas wycieczki można degustować herbatę i lokalne trunki, a także zatrzymać się na noc w domkach nawiązujących do epoki kolonialnej.

Pailles – zaledwie kilka kilometrów od stolicy wyspy znajduje się interesujący park rozrywki stworzony na plantacji cukru i opowiadający o kulturze wyspy. Można przejechać się powozem konnym i miniaturową kolejką, a także zobaczyć młyn cukrowy, destylarnię rumu czy ogród z przyprawami. Dla dzieci jest specjalnie przygotowany plac zabaw, natomiast dorośli mogą wybrać się na przejażdżkę quadem.

Baie de l'Arsenal Ruins
– na południe od Pointe aux Piments zachowały się ruiny z czasów kolonialnych. Na krótkiej wycieczce można zobaczyć pozostałości francuskiej zbrojowni oraz fragmenty młyna i wapiennika.

Mauritius Aquarium – niewielkie oceanarium, w którym turyści mogą podziwiać dosyć okazałą kolekcję tropikalnych ryb, rekinów i unikalnych gatunków żółwi.

Pamplemousses – przepiękna równina w głębi lądu, schodząca delikatnie w kierunku oceanu, w której krajobraz wpisały się skały wulkaniczne ułożone w stosy, pola trzciny cukrowej oraz atrakcje turystyczne: Sir Seewoosagur Ramgoolam Botanical Garden, Chateau Labourdonnais oraz muzeum L'Aventure du Sucre. Szczególnie ogrody botaniczne są idealnym miejscem na wytchnienie wśród wspaniałej roślinności. Łatwo tam dojechać z każdego punktu wyspy i skorzystać z usługi przewodnika, aby w pełni poznać unikalne gatunki drzew i kwiatów. Z kolei rezydencja Chateau Labourdonnais to wspaniały przykład architektury kolonialnej wykonanej z drewna terakotowego. Podczas zwiedzania można podziwiać umeblowanie w stylu wiktoriańskim, spacerować  po bujnych ogrodach, zaopatrzyć się w pamiątki, a także spróbować wybornego rumu z lokalnej wytwórni. Z kolei  L'Aventure du Sucre to jedno z najlepszych muzeów na Mauritiusie przybliżające historię wyspy i produkcji cukru.

Rivulet Terre Rouge Bird Sanctuary – chroniony obszar przyrodniczy będący ostoją dla wielu egzotycznych gatunków ptaków. Na obserwację z lornetką najlepiej wybrać się w okresie od października do marca.

Triolet – wioska w dystrykcie Pamlemousses jest dobrym miejscem na zrobienie zakupów i nabycie interesujących pamiątek. Chociaż nie ma tam zbyt wiele do zobaczenia, uwagę zwraca niejednolita zabudowa i niewielkie centra handlowe.

Chamarel – górska osada słynąca z wiejskiej atmosfery i produkcji doskonałego rumu. Chamarel jest doskonałą alternatywą dla plażowania i celem krótkiej wycieczki, na której można zwiedzić ciekawe miejsca. Jednym z nich jest Curious Corner – wyjątkowe muzeum stanowiące galerię iluzji z lustrzanym labiryntem, pokojem laserowym i ciekawymi atrakcjami dla najmłodszych. Rolę muzeum pełni także wytwórnia rumu, w której można degustować  wyjątkowy trunek przy jednoczesnym zapoznawaniu się z historią produkcji. Obowiązkowym punktem wycieczki jest dodatkowo punkt widokowy znajdujący się w pobliżu nad wysokim wodospadem. Turyści zaglądają także do osady w pobliżu Chamarel, gdzie przyroda zafundowała ciekawostkę w postaci kolorowych piasków powstałych na skutek stygnięcia płynnych skał.

Rezerwat Ile aux Aigrettes – enklawa dzikiej roślinności znajduje się na niewielkiej wyspie oddalonej niecały kilometr od Poionte d'Esny. Lokalne agencje turystyczne organizują specjalne rejsy, podczas których można zobaczyć olbrzymie żółwie, dzikie orchidee i rzadkie ptaki. Wyspę zwiedza się z przewodnikiem.

Wyspa Ile aux Benitiers – jedna z największych atrakcji południowego wybrzeża Mauritiusa. Niewielka wyspa położona naprzeciwko La Gaulette oferuje wymarzoną plażę na piknik i prześliczne tereny porośnięte palmami kokosowymi. Można tam podziwiać migrujące ptaki, zwiedzić wyspę w towarzystwie przewodnika lub po prostu wygrzewać się do woli na białym piasku i nurkować w błękitnym oceanie.

Rejs na wyspy – lokalne agencje turystyczne oferują pełne przygód rejsy na pobliskie wyspy. Warto wybrać się na Coin de Mire, na której założono rezerwat przyrody z unikalnymi gatunkami zwierząt. Przepiękna jest laguna pomiędzy Ile Plate i Ilot Gabriel. Organizatorzy podczas rejsów gwarantują nurkowanie, pływanie oraz grillowanie na piaszczystych brzegach. Nieco dalej położone są wyspy Ile Ronde i Ile aux Serpents, do których co prawda nie można dobijać, niemniej rejs do odległego zakątka jest bardzo przyjemny i gwarantuje niezapomniane widoki.

Ile aux Cerfs
– ideał tropikalnej wyspy z przepięknymi plażami obmywanymi błękitną wodą. Panuje tam rajska atmosfera, plaże bywają bezludne, a wolny czas najlepiej spędzić grając w golfa. Na wyspę można dostać się katamaranem lub motorówką i dodatkowo skorzystać z opcji nurkowania z rurką. Ile aux Cerfs jest także mekką imprezowiczów ponieważ w soboty organizowane są dyskoteki pod gwiazdami z muzyką na żywo, drinkami i zabawą do białego rana. Wyspa zachwyca swoim naturalnym pięknem, które warto poznać na wycieczce oznakowanymi szlakami. Pobliska rafa koralowa zachęca do snorkelingu, więc na wycieczkę warto zabrać płetwy i dobry nastrój.

St Aubin – w niewielkiej miejscowości położonej blisko wybrzeża można zwiedzić elegancki plantacyjny dom, w którym znajduje się destylarnia rumu oraz wyjątkowa jadalnia naśladująca epokę kolonialną. Warto także zahaczyć o La Vanille Nature Park ze ścieżkami przyrodniczymi, farmą krokodyli i żółwi oraz kolekcją owadów w gablotach.

Port Louis – stolica wyspy może zaskoczyć pozytywnie pod wieloma względami. Miasto jest dynamiczne, zatłoczone i nieco chaotyczne, niemniej warto pojawić się w nim przynajmniej na pół dnia. Jego sercem jest ogromny targ, gdzie mieszkańcy robią codzienne zakupy i szukają egzotycznych owoców. Naokoło szkło wysokich biurowców miesza się drobnymi domkami, na ulicach jest zawsze gwarno. Nie brakuje kawiarenek, restauracji i barów. Port Louis jest połączeniem kultur, społeczności i różnych epok historycznych. Mieszają się tam między innymi wpływy brytyjskie, francuskie i holenderskie, a także arabskie, chińskie i hinduskie. Z drugiej strony jest to centrum biznesowe wyspy i ośrodek kulturalny zamieszkiwany przez około 15% ludności Mauritiusa. Port Louis zaprojektowany został jak europejskie, średniowieczne miasto, gdzie wokół starówki powstały nowoczesne przedmieścia. Zbudowali je Francuzi, więc w architekturze dominuje kolonialny styl. Dla jednych turystów ten swoisty chaos będzie zachęcał do zwiedzania, podczas gdy inni wybiorą się na złociste plaże wybrzeża. Mimo że pierwszy port morski założyli w tym miejscu Holendrzy, to dopiero pod rządami francuskimi Port Louis stał się stolicą Mauritiusa. Jego nazwa została nadana w 1736 r. na cześć francuskiego króla Ludwika XV, znanego także jako Louis le Bien-Aime. Port stał się szybko ważnym punktem na szlaku morskim do Indii oraz Chin. Rozwijał się dalej pod panowaniem brytyjskim, niemniej stracił na ważności po wybudowaniu Kanału Sueskiego. Rosnąca liczba budowli ze stali i szkła świadczy jednak o ważnym miejscu na liście afrykańskich centrów finansowych. Dla turystów główną atrakcją jest gwarne centrum z plątaniną etnicznych dzielnic, gdzie kupić można prawie wszystko. Do większości interesujących miejsc można dotrzeć pieszo. Atmosferę miasta najlepiej poznać na gwarnym placu targowym, gdzie sprzedawcy oferują towary z różnych stron świata, ciekawe pamiątki, tropikalne owoce i egzotyczne przyprawy. W pobliżu targowiska bez problemu można kupić uliczne jedzenie, chociażby naleśniki smarowane pastą z warzyw, i udać się dalej do dzielnicy Caudan – centrum rozrywki z niezliczoną ilością kawiarenek, skromnych barów i luksusowych restauracji, czynnych do późnych godzin nocnych. Serce może tam skraść hinduska kuchnia, a czas kasyno stylizowane na statek piracki. Z historią wyspy warto zapoznać się w ciekawym miejscu -  Blue Penny Museum, czyli Muzeum Filatelistycznym znajdującym się w kompleksie Caudan Waterfront. Zwiedzanie pokazuje nie tylko tajemnice znaczków pocztowych, ale także odkrywa historię regionu, osadnictwa i okresu kolonialnego. Zobaczyć można jeden z najdroższych znaczków na świecie, stare mapy, ryciny i mauretańskie rzeźby. Ważną rolę w historii wyspy odegrał kompleks budynków Aapravasi Ghat – punkt imigracyjny robotników, który ze względu na zabytkowy charakter został wpisany na listę UNESCO. Wystawa przybliża warunki pracy i życia hinduskich imigrantów oraz wyjaśnia kulturę i historię całego kraju. Kolekcjonerów z pewnością zainteresuje replika statku Krzysztofa Kolumba „Santa Maria”. Na turystycznym szlaku nie powinno zabraknąć Mauritius Postal Museum pokazującego pamiątki z całego świata, Muzeum Historii Naturalnej ze słynną rekonstrukcją ptaka „dodo” oraz ciekawego Photography Museum z ogromnym archiwum zdjęć wyspy. Chwilę przerwy warto zrobić na obsadzonym palmami królewskimi imponującym bulwarze Place d'Armes, gdzie znajduje się francuska budowla w stylu kolonialnym – Government House oraz pomnik królowej Wiktorii. Najatrakcyjniejszym ogrodem w mieście jest Jardin de la Compagnie z wielkimi figowcami, natomiast do ciekawostek należy będący jednym z najstarszych na świecie tor wyścigów Champ de Mars Racecourse.  Spacer po Port Louis nie powinien ominąć również Fortu Adelaide przypominającego saraceńską fortecę. Ze wzgórza rozciągają się wspaniałe widoki na miasto i przystań, więc warto tam spędzić kilka chwil. Ważne miejsce w życiu stolicy wyspy zajmuje chińska dzielnica Chinatown, pełna tętniących życiem restauracji, aczkolwiek warto też dla kontrastu zajrzeć do dzielnicy muzułmańskiej Plaine Verte z najważniejszym meczetem na Mauritiusie – Jummah Mosque.

Najczęściej Zadawane Pytania

Kiedy najlepiej wybrać się na Mauritius?

Mauritius jest krajem, w którym przez cały rok świeci słońce, jest piękna pogoda i panują wysokie temperatury. Jest to niewielka wyspa położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego. Wyspę najlepiej odwiedzić w trakcie pory suchej, między majem a listopadem, kiedy temperatury są przyjemne, wilgotność niska i jest najmniejsze ryzyko opadów. Na wschodnim wybrzeżu w lipcu i sierpniu mogą pojawiać się silne wiatry. Pora deszczowa trwa od grudnia do kwietnia, wtedy opady się nasilają (szczególnie styczeń i luty), a temperatury przekraczają 30 st.

Warto też pamiętać o licznych wydarzeniach na Mauritiusie. Styczeń i luty to hinduskie święto Kavadee. W lutym i marcu trwa festiwal religijny Maha Shivarati. Kwietniowa Wielkanoc jest na wyspie dniem wolnym od pracy. Ważnym wydarzeniem dla Kreolów jest święto Matki Boskiej 15 sierpnia. We wrześniu odbywają się pielgrzymki do grobu misjonarza Jakuba Laval, w październiku obchodzi się święto światła, a grudzień to przygotowania do Bożego Narodzenia.

Jaka waluta obowiązuje na Mauritiusie?

Jednostką walutową na Mauritiusie jest Rupia maurytyjska (MUR) – 1 rupia = 100 centów.

Gdzie i jakie pamiątki kupić na Mauritiusie?
Na Mauritiusie świetnie rozwinięty jest przemysł tekstylny, dlatego na bazarach i w małych sklepikach nie brakuje dobrej jakości odzieży w niskiej cenie. Popularnym towarem jest jedwab, różnego rodzaju kosze wyrabiane przez mieszkańców, torebki i szkatułki. Ciekawym prezentem może być egzotyczna biżuteria inspirowana afrykańskim i hinduskim wzornictwem. Wyroby z masy perłowej i kamienie szlachetne często bywają tańsze niż w Europie. Ponadto turyści często zaopatrują się w modele statków, olejki eteryczne, przyprawy, rum, herbatę, rozmaite maski i wyszywanki.

W stolicy wyspy działają sklepy wolnocłowe, w których można znaleźć wyroby tytoniowe, alkohol, zegarki i inne ekskluzywne towary, niemniej przed zakupami warto zapoznać się z przepisami celnymi. Najpopularniejszymi miejscami handlowymi są: centrum handlowe Caudan Waterfront i Bagatelle Mall w Port Louise, Cascavelle Shopping Village oraz bazar w Grand Baie. Z kolei na Bazarze Central w Port Louise można kupić niemalże wszystko: tropikalne owoce, egzotyczne przyprawy, tkaniny, jedwab i rozmaite smakołyki.

Jaki czas obowiązuje na Mauritiusie?
Do czasu polskiego dodajemy 3 godziny w zimie i 2 godziny w lecie.

Jak poruszać się po Mauritiusie?

Mauritius ma lotnicze połączenie z wyspą Rodrigues, niemniej prywatne firmy oferują wycieczki helikopterem i loty czarterowe z lotniska do głównych hoteli. Wiele agencji oferuje turystom wyprawy na pobliskie wyspy, rejsy z nurkowaniem i wędkowaniem. Podróż autobusem jest tania i przyjemna, opiera się głównie na przewozach prywatnych. Na głównych trasach autobusy bywają przepełnione, a najlepiej podróżować komunikacją pospieszną. Po Mauritiusie najlepiej podróżować wynajętym samochodem. W taksówkach taksometry są rzadko używane, dlatego przed kursem warto wynegocjować odpowiednią cenę przejazdu i zachować czujność, aby przypadkowo nie zgodzić się na całodniowy objazd wyspy. Na Mauritiusie obowiązuje ruch lewostronny i nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Curepipe jest ważnym węzłem komunikacyjnym z częstymi połączeniami do Port Louis, Moka i Centre de Flacq. W mieście znajdują się dwa dworce z autobusami kursującymi na północ i południe wyspy.


Jakie są ograniczenia celne na Mauritiusie?
Turyści mogą przywieźć na Mauritius 200 sztuk papierosów lub 250 g tytoniu, 1 l alkoholu wysokoprocentowego, 2 l wina lub piwa i do 100 ml perfum. Specjalne pozwolenie jest na wywóz artykułów spożywczych, roślin i zwierząt. Wywóz przedmiotów z kości słoniowej, muszli, żółwich skorup i innych materiałów zabroniony jest przez konwencję o międzynarodowym handlu.

Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia na Mauritiusie?
Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie prywatne, które każdorazowo kieruje do prywatnych placówek, gdzie opieka odpowiada normom europejskim. Publiczne usługi zdrowotne są bezpłatne i dostępne dla każdej osoby, niemniej taka opieka w przypadku turystów obejmuje głównie pierwszą pomoc. Turystom zaleca się jednak wykupienie w Polsce polisy od nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia u firm, które mają przedstawicielstwa uprawnione do działania na Mauritiusie. Większość kompleksów hotelowych zapewnia opiekę lekarską i konsultacje z lekarzem.

Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach, przestrzegać podstawowych zasad higieny niezbędnych w krajach tropikalnych oraz zwracać uwagę na warunki w jakich przygotowuje się i przechowuje jedzenie. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu nie jest zdatna do picia.

Szczepienia ochronne nie są wymagane, niemniej szczególnie w krajach tropikalnych istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologicznych, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo i profilaktycznie zaszczepić się przed wskazanymi chorobami. Poszczególne zalecenia sanitarne pozwalające uniknąć zachorowania na różne choroby dostępne są na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Sanitarnej: www.pis.gov.pl

Ważne informacje MSZ

Turyści podróżujący z Polski nie są objęci obowiązkiem wizowym, o ile nie zamierzają przebywać w tym kraju dłużej niż 90 dni. Należy posiadać bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca zamieszkania oraz środki do utrzymania w trakcie pobytu (ok 100 USD/dzień). Ważność paszportu w dniu planowanego opuszczenia terytorium Republiki Mauritiusa powinna wynosić co najmniej kilka dni.

Na Mauritiusie nie ma polskiej ambasady, dlatego zgodnie z prawem UE, polscy obywatele uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę.

W nawiązaniu kontaktu z placówką dyplomatyczną państwa członkowskiego UE pomocna jest strona:
https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

Najbliższy kraj znajdujący się pod opieką placówek dyplomatycznych to Kenia:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Kenii
Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 20 Tel.: +254 20 712 00 19 Tel. dyżurny: +254 713 816 166 Tel. dyżurny: +254 722 910 276 Faks: +254 20 712 01 06
nairobi.secretary@msz.gov.pl (w sprawach ogólnych) nairobi.amb.wk@msz.gov.pl (w sprawach konsularnych)
www.nairobi.polemb.net

Port Louis

Północny Mauritius

Wybrzeże Południowe

Wybrzeże Północne

Wyspa Rodrigues

Mauritius: Południowy Mauritius , Port Louis , Północny Mauritius , Wybrzeże Południowe , Wybrzeże Północne , Wyspa Rodrigues

Wybierz region Południowy Mauritius , Port Louis , Północny Mauritius , Wybrzeże Południowe , Wybrzeże Północne , Wyspa Rodrigues